مجموعه پزشکی

مجموعه های پزشکی

رشته ی پزشکی یکی از رشته های پرطرفدار و پردرآمد در همه جای دنیا می باشد که همین امر باعث شده است بسیاری از خانواده ها و دانش آموزان مشتاق در تحصیل در این رشته باشند. اما از آنجا که تعداد داوطلبان علاقه مند به تحصیل در رشته ی پزشکی درسال های اخیر بسیار افزایش یافته است باعث شده که دانش آموزان امید کمی به قبولی در این رشته در داخل کشور داشته باشند و به همین جهت برای رسیدن به هدف خود , دانشگاه های خارج از کشور را که شرایط راحت تری جهت پذیرش و تحصیل در رشته پزشکی را دارند را انتخاب می نمایند. موسسه انتخاب آفرینان آتیه مفتخر است تا با داشتن مشاوران زبده و ارائه ی اطلاعات به روز از شرایط پذیرش رشته های پزشکی, دندان پزشکی و داروسازی دانشگاه های خارج از کشور بهترین گزینه را با توجه به شرایط آموزش و داوطلبان و همچنین در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده ها, را معرفی نمایند و شرایط تحصیل در این رشته را برای آنها به وجود می آورند.

 • پزشکی در فرانسه
 • پزشکی در ایتالیا
 • پزشکی در سوئد
 • پزشکی در کانادا
 • پزشکی در روسیه
 • پزشکی در ترکیه
 • پزشکی در آلمان
 • پزشکی در لهستان
 • پزشکی در چین
 • پزشکی در ارمنستان
 • پزشکی در انگلستان
 • پزشکی مجارستان

پزشکی در فرانسه

پزشکی در فرانسه

هزینه های سنگین تحصیل در رشته پزشکی در کشور های خارجی یکی از موانع بزرگ پیش روی متقاضیان این رشته است و آنها را از رسیدن به آرزوی خود بازمیدارد. اما در کشور فرانسه راه برای علاقه مندان پزشکی تا حد زیادی هموار است زیرا تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور کاملا رایگان است.

 

دوره تحصیلی

  دوره تحصیلی رشته پزشکی در فرانسه یکی از طولانی ترین دوره های تحصیلی در جهان است که مدت آن برای رسیدن به درجه پزشک عمومی 9 سال است. کشور فرانسه برای رشته پزشکی آزمون ورودی ندارد. از سال 2020 سیستم تحصیل در رشته های علوم پزشکی دچار تحول شد و 2 دوره ی Lass  و Pass  به وجود آمد. دانشجویان در ابتدای ورود به رشته های علوم پزشکی باید یکی از این 2 روش را برای تحصیل انتخاب کنند.

 

  در دوره ی  Pass  دانشجو وارد دانشکده علوم پزشکی می شود و اکثر واحدهای درسی در زمینه پزشکی است ولی در کنار آن تعدادی واحد از دروس علوم پایه را نیز می گذارند. در پایان سال اول تحصیل، در صورتی که معدل قابل قبول را کسب کرده باشید به ادامه تحصیل در رشته پزشکی می پردازید و در غیر این صورت وارد رشته های علوم پایه می شوید.

  دوره ی Lass نقطه مقابل مطلبی است که بیان شد. دانشجو وارد یکی از رشته های علوم پایه می شود ولی در کنار آنها تعدادی واحد علوم پزشکی را نیز می گذراند و در صورت کسب معدل بالا میتواند پس از سال اول وارد رشته های علوم پزشکی شود.

در پایان دوره تحصیل در رشته پزشکی برای رسیدن به درجه تخصص باید حدود 2 سال دیگر به تحصیل ادامه دهید.  پس پایان تحصیلات وارد یک دوره رزیدنتی می شوید که با شرکت در یک آزمون بین المللی رده بندی، طبق رتبه و سطحی که دریافت می کنید، انتخاب محل دوره به عهده خودتان است.

 

 هزینه زندگی در فرانسه

 

   با وجود اینکه فرصت بسیار درخشان تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه وجود دارد اما هزینه زندگی به عهده خودتان است ولی زندگی در کشور فرانسه به نسبت کشور های دیگر کمی پرهزینه تر است.

از نظر هزینه زندگی کشور فرانسه به دو قسمت تقسیم می شود به طوری که هزینه زندگی در شهر پاریس به نسبت تمامی دیگر شهرهای فرانسه بیشتر است. در شهرهای دیگر یک زندگی دانشجویی ماهیانه 500-400 یورو هزینه به همراه دارد ولی این مبلغ در شهر پاریس تا دو برابر افزایش می یابد.

 

  مدارک مورد نیاز

 

·        مدارک شناسایی

 

·        مدرک دیپلم و پایان دوره تحصیلات متوسطه

 

·        آخرین مدرک تحصیلی بعد از دیپلم

 

·        ریز نمرات

 

·        گواهی تمکن مالی

 

 هنگام ارسال مدارک با توجه به رزومه و سطح علمی تان 2 راه پیش روی شما وجود خواهد داشت:

 

·        تشکیل پرونده سفید ( dossier blanc ) که مختصص درخواست ورودی سال اول است.

 

·        تشکیل پرونده سبز ( dossier vert ) که مختصص درخواست ورودی سال های دوم به  بالا است.

 

  سطح زبان

 

  اکثر دروس رشته پزشکی در دانشگاه های دولتی فقط به زبان فرانسوی تدریس می شود. با توجه به دشواری دروس این رشته و نیاز به برقراری ارتباط متداول با بیماران و ارائه نظرهای تخصصی در رابطه با پرونده های پزشکی، مهارت های زبانی شما باید سطح بالایی داشته باشد و برای اکثر دانشگاه  ها سطح  C1 زبان فرانسه  مورد نیاز است. البته از آنجایی که رسیدن به این سطح بالای زبانی به شدت زمان بر خواهد بود، بهترین راه شرکت در دوره های یکساله زبان در کشور فرانسه است که به دلیل تاثیر محیط فرانسوی زبان، سرعت رسیدن به سطح C1 افزایش می یابد.

 

 برترین دانشگاه های رشته پزشکی

 

·        دانشگاه Sorbonne Université با رنک جهانی 87

 

·        دانشگاه Université de Paris با رنک جهانی 136

 

·        دانشگاه Université Paris Saclay  با رنک جهانی 178

 

·        دانشگاه Université de Montpellier   با رنک جهانی 301

 

·        دانشگاه Université Aix-Marseille   با رنک جهانی 351

 

·        دانشگاه Université de Bordeaux  با رنک جهانی 401

 

·        دانشگاه Université de Lorraine با رنک جهانی 601

 

ظرفیت قبولی این دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی که عضور اتحادیه اروپا نیستند بین 8 تا 15 درصد کل قبولی است. برای مثال دانشگاه Université de Paris ، یکی از بزرگ ترین دانشکده های پزشکی فرانسه، حدود 25000 دانشجو در مقاطع مختلف دارد که 3000-2000 نفر آنها دانشجویان بین المللی هستند.

پزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا

شرایط پذیرش :

 

·        حداقل مدرک دیپلم

 

·        حداقل سن 18 سال

 

·        حداقل نمره زبان آیلتس 6

 

·        قبولی در آزمون ورودی

 

برای ورود به رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به زبان انگلیسی داوطلبان باید ازمون ورودی این رشته ها را که آیمت نام دارد با موفقیت پشت سر بگذارند. آیمت یک آزمون پنج گزینه ای با 60 سئوال و به زبان انگلیسی است که در پنج بخش ( استدلال منطقی و اطلاعات عمومی، زیست شناسی, شیمی, ریاضیات و فیزیک) طراحی می شود و مدت زمان پاسخگویی به آن 100 دقیقه می باشد. زمان ثبت نام آزمون آیمت حدود تیرماه می باشد و به مدت سه هفته ادامه دارد و آزمون نیز در شهریورماه برگزار می شود. یکی از مزایای تحصیل در این رشته ها در ایتالیا این است که نیازی به مصاحبه علمی ندارد و سوابق تحصیلی متقاضی تاثیر چندانی در اخذ پذیرش ندارد و ملاک فقط آزمون آی مت است.

 

معرفی آزمون آیمت :

 

آزمون Imat ( International Medical Admission Test ) آزمون تایین سطح کشور ایتالیا برای ورود به رشته هایی است که به زبان انگلیسی تدریس می شوند. این آزمون 60 سوال 5 گزینه ای و  100 دقیقه فرصت پاسخگویی دارد. این آزمون سالی یک مرتبه در ماه شهریور برگزار می شود و نتیجه آن فقط برای همان سال اعتبار دارد.

 

محتوا سوالات آزمون آی مت به شرح زیر است:

سرفصل ها

تعداد سوال

موضوع

بیوشیمی، سلول، انرژی زیستی، تولید مثل و وراثت، آناتومی حیوان و انسان

18

زیست شناسی

ساختار ماده، ساختار، جدول تناوبی، پیوند شیمیایی، شیمی آلی و غیرآلی، واکنش، محلول، اسید و باز، اکسایش و کاهش

12

شیمی

فیزیک: کمیت ها، سینماتیک و دینامیک، ترمودینامیک، الکترودینامیک و اکترواستاتیک، مکانیک

ریاضی: جبر، تایع، هندسه، آمار

8

ریاضی و فیزیک

سوالات این بخش برای سنجش مهارت های استدلالی متقاضی است و منبع خاصی ندارد

10

هوش

سوالات این بخش برای سنجش مهارت های استدلالی متقاضی است و منبع خاصی ندارد

12

اطلاعات عمومی

-

60

مجموع

 

 

مقیاس نمره دهی در آزمون  IMAT

 

نمره کل داوطلبان با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شود و در آخر یک امتیاز کلی به همراه نمره در هر بخش درج می شود.

·        1.5 نمره مثبت برای هر پاسخ درست

·        0.4 منفی برای هر پاسخ نادرست

·        0 نمره برای سوالات بدون پاسخ

 

لیست دانشگاه هایی که برای ورود به آن به آزمون IMAT نیاز است:

 

·        University of Bari

 

·        University of Bologna

 

·        University of Campania ‘Luigi Vanvitelli’

 

·        University of Messi

 

·        University of Milan

 

·        University of Milan-Bicocca

 

·        University of Naples Federico II

 

·        University of Padova

 

·        University of Parma

 

·        University of Pavia

 

·        University of Rome ‘Sapienza’

 

·        University of Rome ‘Tor Vergata’

 

·        University of Turin

 

·        University of Siena

پزشکی در سوئد

پزشکی در سوئد

تحصیل پزشکی در سوئد

دوره پزشکی در سوئد ۵ و نیم سال یا ۱۱ ترم است، درحالی که اکثر دوره­ های پزشکی سایر کشورهای اتحادیه اروپا ۶ ساله هستند. این یک دوره کارشناسی است، بنابراین متفاضیان می توانند پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، با ارائه مدرک دیپلم خود تحصیل در رشته پزشکی را شروع کنند.

ترم های ۱-۶ شامل آموزش مقدماتی، از جمله مقدمه­ای در حرفه پزشکی، علوم پایه و آسیب شناسی است، ترم های ۱1-۷ دارای دوره های پیشرفته هستند که با یک آزمون نهایی یکپارچه به پایان می­رسد.

هنگامی که در سوئد فارغ التحصیل می شوید، هنوز مجوز کار به عنوان پزشک را ندارید، این مجوز از طریق کارآموزی ۱ و نیم تا ۲ ساله در بیمارستان­های سوئد بدست می آید که Allmäntjänstgöring نامیده می­شود. و پس از اتمام دوره کارآموزی، دانشجو مجوز کار به عنوان پزشک را دریافت می کند.

 دوره پزشکی در سوئد یا به صورت ترکیبی انگلیسی/سوئدی است یا به طور کامل به زبان سوئدی تدریس می شود. علت دو زبانه بودن برخی دوره ها لزوم تسلط به زبان سوئدی برای برقراری ارتباط با بیماران در فضای بیمارستانی است.

دانشگاه های سوئد در رشته پزشکی از رنکینگ جهانی برخوردارند و شهرت بین المللی دارند، بنابر این سوئد برای دانشجویانی که می­خواهند از آموزش عالی در رشته­ ی پزشکی و دندانپزشکی، برخوردار شوند گزینه  بسیار مناسبی است.

به عنوان مثال دانشگاه کارولینسکا در رتبه ی ۴۱، دانشگاه لوند در رتبه­ی ۹۶، و دانشگاه اوپسالا در رتبه­ی ۱۰۲، در رنکینگ بین المللی قرار دارد.

با وجود برخورداری از رنکینگ عالی دانشگاه­ های سوئد، دانشجویان می توانند پس از فارغ التحصیلی در سایر کشور­های اروپایی، بدون نیاز به معادل سازی،  مشغول به کار شوند.دوره های پریمدیکال در سوئد

برخی کالج ها و آکادمی های پزشکی در سوئد، مانند آکادمی بین المللی Doctor Medical یک دوره پیس پزشکی را ارائه می دهند که دانشجویان را برای آزمونهای پذیرش دانشکده پزشکی اروپا آماده می­کند، این دوره ها هر چهار ماه در استکهلم برگزار می شود.

دانشجو های دوره های پریمدیکال در سوئد با گذراندن این دوره­ها می توانند در هر یک از دانشگاه های پزشکی اروپا، در رشته­های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی برای پذیرش درخواست دهند و به ادامه تحصیل بپردازند.

 

طول دوره های پری مدیکال در استکهلم

طول دوره اکتبر و فوریه ، ۱۶ هفته است که ۵ روز در هفته و ۴ ساعت در روز می­باشد، طول دوره­ی مه، ۹ هفته و ۵ روز در هفته است.

علاوه بر دوره­های یاد شده در بالا، کلاس های تجدید نظر اضافی با توجه به نیاز و درخواست دانشجو در دسترس خواهد بود.

درس­ های ارائه شده در طول دوره شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک، آناتومی، فیزیولوژی، ایمونولوژی، میکروبیولوژی، ژنتیک انسانی و زبان پزشکی و مدیکال ترمینولوژی است.

 

ویژگی­ های دوره­ های پریمدیکال کالج ­های سوئد

آمادگی: این دوره ­ها دانشجویان را برای کنکور و مصاحبه آماده خواهند کرد ، با این حال، اگر یکی از دانشجویان نسبت به مطالب احساس اطمینان نکند، می تواند دوره های پریمدیکال را به صورت رایگان تکرار کند.

*کالج ها و آکادمی های ارائه دهنده ی دوره های پریمدیکال سوئد، رضایت کامل از برنامه خود را تضمین می کنند، اگر هر دانشجویی از دانشگاه­هایی که در آن پذیرفته شده­اند راضی نباشد، می توانند دوره را به صورت رایگان تکرار کنند و در آزمون های ورودی مجددا شرکت کنند.لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در سوئد در سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ شامل موسسات زیر است:

·         انستیتو کارولینسکا

·         دانشگاه لینکوپینگ

·         دانشگاه لوند

·         دانشگاه مالمو

·         دانشگاه Orebro

·         دانشگاه استکهلم

·         دانشگاه علوم کشاورزی سوئد

·         دانشگاه Umea

·         دانشگاه گوتنبرگ

·         دانشگاه اوپسالاشرایط پذیرش و مدارک مورد نیاز

مدرک آیتلس 6.5 به بالا ( برای دوره های دو زبانه )

ارائه گواهی مهارت در زبان سوئدی آزمون زبان TISUS

مدرک دیپلم 12 ساله

قبولی در آزمون ورودی (استعداد تحصیلی)آزمون استعداد تحصیلی سوئدی

استعداد تحصیلی سوئد ( SweSAT )  آزمونی جامع برای ورود به تحصیلات آکادمیک دانشگاهی در سوئد استفاده می­شود. نسخه قدیمی آزمون که توسط شورای آموزش عالی سوئد طراحی و برگزار می شد از یک بخش ریاضی و یک بخش کلامی تشکیل شده بود که در مجموع 4 بخش و 160 سوال داشت ولی از سال 2011 ساختار کلی آزمون کمی تغییر یافت که در مقاله مربوطه می توانید جزئیات دقیق را مطالعه کنید. 

پزشکی در کانادا

پزشکی در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است و هرساله متقاضیان زیادی خواستار تحصیل پزشکی در کانادا هستند. بنابراین لازم است متقاضیان به طور کامل از شرایط پذیرش دانشگاه های این کشور مطلع باشند. از مزایای تحصیل پزشکی در کانادا می توان به کیفیت بالای آموزش و امکانات مدرن و پیشرفته آموزشی دانشگاه های کانادا اشاره کرد. کانادا دارای دانشگاه های معتبری است که در رنکینگ برترین دانشگاه های جهان در رتبه بالایی قرار دارند. از طرفی مدارک تحصیل در دانشگاه های کانادا دارای اعتبار جهانی بسیار بالایی هستند که پایه‌ای محکم برای ساختن آینده کاری در هر نقطه از جهان خواهد بود و فرصت شغلی بسیار خوبی برای فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا به وجود خواهد آمد.

 

تحصیل پزشکی در کانادا با مدرک دیپلم  برای متقاضیانی امکان پذیر می باشد که شرایط سنی لازم را داشته باشند. شرایط سنی لازم برای اپلای پزشکی کانادا با مدرک دیپلم 18 سال الی 20 سال می باشد و اگر سن متقاضی از این بازه فراتر برود، شانس وی برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی کم و برای اخذ ویزا بسیار کم خواهد بود. متقاضی برای تحصیل پزشکی با مدرک دیپلم بایستی علاوه بر داشتن سن مناسب، مدرک دیپلم 12 ساله با معدل خوب و مدرک زبان، داشته باشد.

علاوه بر این، متقاضیان برای ورود به دانشگاه و تحصیل پزشکی در کانادا لازم است یک مدرک کارشناسی علوم پایه در رشته هایی مانند زیست، شیمی، فیزیک در اختیار داشته باشند. به عبارت دیگر متقاضی علاقه مند به تحصیل در رشته پزشکی در کانادا، در ابتدا وارد یکی از رشته های علوم پایه در این کشور می شود و پس از اتمام دوره تحصیلی با گذراندن آزمون ورودی  MCATMedical College Admission Test )  ) برای اخذ پذیرش  تخصص پزشکی اقدام می کنند.

طول مدت تحصیل پزشکی در کانادا بین 3 تا 5 سال است. در بخش عملی دوره تحصیلی، دانشجویان باید یک دوره 48 هفته ای را در یک بیمارستان معتبر یا یک کلینیک طی کنند. همچنین طول مدت رزیدنتی به نسبت  نوع تخصص 3 تا 7 سال به طول می انجامد.

دانشگاه های کانادا رایگان نیستند و شما باید شهریه بپردازید. اما برای دانشجویان ممتاز این امکان وجود دارد که بورسیه بگیرند و همه یا بخشی از هزینه ها را پوشش دهند.

 

 

 

تحصیل دندان پزشکی در کانادا

 

دندانپزشکی در کانادا یک رشته پرطرفدار است که طول دوره تحصیل آن 5 ساله است. دندانپزشکی در کانادا شاخه ای از پزشکی بوده که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری ها، اختلالات و شرایط دهان، لثه، بافت ها و استخوان های مجاور و مرتبط با دندان مخصوصا در ناحیه ی فک و صورت است. برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا نیاز به گذراندن آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا و معدل تحصیلی بالا (معمولا بالاتر از 70) است. متقاضی پس از گذراندن لیسانس علوم پایه باید بعد از پاس کردن یکی از دو دوره دندانپزشکی ( DMD ) و یا جراح دندانپزشکی ( DDS ) وارد دوره دکترای دندانپزشکی شود.

 

 

  لیست دانشگاه هایی که در کانادا دوره های پزشکی و دندانپزشکی ارائه می دهند به شرح ذیل است.

 

·        University of Toronto

·        McGill University

·        The University of British Columbia

·        McMaster University

·        Laval University

·        University of Alberta

·        Universiy of Montreal

·        Memorial University of Newfoundland

·        Dalhousie University

·        Université de Sherbrooke

 

 

 مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

 

·        داشتن مدرک دیپلم و ریز نمرات

·        داشتن مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات

·        داشتن مدرک زبان آیلتس

·        قبولی در آزمون MCAT

·        نامه پذیرش از دانشگاه

·        پاسپورت معتبر و اسناد مسافرتی

·        اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود و خانواده در زمان اقامت در کانادا و نامه هدف از تحصیلی

·        آزمون های پذیرش

 

 

 آزمون MCAT

 

آزمون MCAT  یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان متقاضی رشته پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا و در جهت ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی است. البته این تست در همه دانشکده های پزشکی اجبار نیست. دانشجویان غالبا در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و قبولی در این آزمون در دانشکده ای که MCAT‌ جزو پیش نیاز های پذیرش آن دانشگاه است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود.

 

   آزمون CASPer 

یک آزمون آنلاین 90 دقیقه ای به جهت تشخیص مهارت های تخصصی و شخصیتی است که دانشجو را برای فارغ التحصیلی واجد شرایط می کند. علاوه بر این، لازم به ذکر است که این آزمون توسط برخی از دانشکده های پزشکی به جای آزمون MCAT اعتبار یافته است.

 

     مصاحبه شفاهی

دو نوع مصاحبه وجود دارد که متقاضیان پس از انتخاب اولیه بر اساس پرونده نامزدی خود و قبولی در آزمون کتبی، مورد آزمایش قرار می گیرند:

·        مصاحبه استاندارد

یک کمیته علمی متشکل از اساتید و دانشجویان برجسته و برخی از کارکنان کالج سطح علمی متقاضی را مورد بررسی قرار می دهند.

 

·        مصاحبه MMI

این بخش از شش تا ده مصاحبه کوتاه است که به صورت مرحله ای انجام می شود و هر کدام از آنها محورهای متفاوتی دارند. متقاضی در صورت موفقیت در هر بخش وارد بخش بعدی می شوند.

پزشکی در روسیه

پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه

روسیه با داشتن سیستم آموزشی که رتبه 26 را در جهان دارد، در حال تبدیل شدن به مقصدی برتر برای تحصیل بسیاری از دانش آموزان از سراسر جهان است.

مدارک افرادی که از دانشگاه‌ های روسیه فارغ‌التحصیل می‌شوند، در کل دنیا معتبر می باشد. زیرا این مدارک توسط سازمان جهانی بهداشت، یونسکو، MCI  و دیگر سازمان‌های بین‌المللی تایید می‌شوند.

 مدت زمان تحصیل و اتمام پزشکی عمومی شما به زبان انگلیسی 6 سال خواهد بود. این دوره اگر به زبان روسی باشد 7 سال به طول خواهد انجامید. دوره تحصیل رشته دندان پزشکی به زبان انگلیسی نیز 5 سال است.

تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی 6 سال زمان خواهد برد. (مدت زمان تحصیل به زبان روسی با احتساب یک سال کالج زبان است.)

یکی از اصلی ترین دلایلی که دانشجویان برای تحصیل پزشکی خود به مقاصدی مانند روسیه روی می آورند ، هزینه ­های تحصیلی پایین آن است.  هزینه ها به طور متوسط ​​سالانه بین 4500 دلار تا 8،000 دلار است.

برای تحصیل پزشکی در روسیه دانشجو بعد از گذراندن دوره پادفک زبان روسی برای وارد شدن به دانشگاه باید در آزمون پزشکی شرکت کند. آزمون پزشکی دانشگاه ­های روسیه معمولا از دروس: زبان روسی، زیست شناسی و شیمی می­باشد و هر دانشگاه آزمون ورودی مخصوص به خود را دارد.

تحصیل پزشکی در دانشگاه  ­های روسیه به هر دو زبان روسی و انگلیسی انجام می­شود.

 

بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندان پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو

دانشگاه ایالتی تومسک

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک

دانشگاه ایالتی سنت پترزبورگ

دانشگاه رودن مسکو

دانشگاه پیروگوف مسکو

دانشگاه سماشکو مسکو

 

دوره پادفک:

دوره پادفک روسیه با توجه به‌ رشته و زمینه‌ی تحصیلی دانشجویان‌ دارای برنامه‌های تحصیلی و درس‌های متفاوتی است.‌ داوطلبان ابتدا با توجه به میزان آشنایی خود با زبان روسی در آزمون تعیین سطح شرکت می‌کنند.‌ سپس با توجه به امتیاز کسب شده در‌ سطح قبولی خود ثبت نام می‌شوند.‌ دوره پادفک روسیه با توجه به میزان آشنایی داوطلبان زبان روسی ممکن است از‌ ۱ ماه الی ۱ سال طول بکشد.‌ در صورتی که داوطلبان آشنایی قبلی با زبان روسی نداشته باشند‌، باید حدود‌ ۸ ماه الی ۱ سال ( با توجه به میزان فعالیت‌ داوطلب و سرعت یادگیری او و طول دوره‌های ارائه شده توسط موسسه‌ی مربوطه)‌ در این دوره‌ها شرکت کنند.‌

پس از اتمام دوره، داوطلبان در امتحان نهایی شرکت می‌کنند‌ و در صورت‌ کسب نمره‌ی قبولی در آزمون نهایی می‌توانند مدرک خود را دریافت کرده و به منظور ادامه تحصیل‌ در دانشگاه آن را به دانشگاه مورد نظر خود ارائه دهند.

در ترم‌ اول دانشجویان با زبان روسی‌ آشنا می‌شوند و مباحثی مانند گرامر‌ زبان روسی، مهارت خواندن و نوشتن‌ به زبان روسی و‌ مکالمه به این زبان را‌ یاد می‌گیرند.‌

در ترم‌ بعدی با توجه به رشته‌های مورد نظر داوطلبان‌ و نوع دوره‌ای که داوطلب در آن شرکت کرده است، دروس پایه آن رشته‌ تدریس شده و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.‌

هزینه دوره پادفک به طور میانگین از 2،500 دلار تا 6،000 دلار است.

پزشکی در ترکیه

پزشکی در ترکیه

شرایط رشته های پزشکی در ترکیه

در ابتدا به آزمون های ورودی رشته های پزشکی اشاره میکینم:

متقاضی برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در آزمون پذیرش دانشگاه قبول شود. برای تحقق این مهم دو نوع آزمون وجود دارد، آزمون YÖS و آزمون SAT. از آنجا که برخی از دانشگاه‌ها آزمون YÖS را می‌پذیرند و برخی دیگر آزمون SAT را قبول دارند، متقاضی باتوجه به نوع دانشگاه انتخابی خود باید در یکی از این آزمون‌ها شرکت کند.

آزمون YÖS

آزمون YÖS توسط دانشگاه‌های مختلف به‌صورت جداگانه برگزار می‌شود. به این ترتیب متقاضی دانشگاهی را که می‌خواهد در آن پزشکی بخواند انتخاب می‌کند، سپس در آزمون YÖS آن دانشگاه شرکت می‌کند.

آزمون  YOSاز سال 2023 به طور متمرکز توسط ÖSYM با نام TR-YÖS (امتحان پذیرش دانشجوی خارجی ترکیه) برگزار می شود و اولین تاریخ آزمون ژانویه 2023 توسط YÖK اعلام شده است.

آزمون SAT

تعداد شرکت کنندگان در آزمون SAT برای تحصیل پزشکی در ترکیه سالانه در حال افزایش است. این آزمون در مجموع در ۱۰۰۰ شعبه‌ سراسر جهان برگزار می‌شود. آزمون SAT نوعی ارزیابی برای دانشجویان ۱۸ سال به بالا است. همچنین یکی از پرکاربردترین آزمون‌ها برای تحصیل پزشکی در ترکیه است. برای تحصیل در رشته پزشکی در برخی از دانشگاه‌های ترکیه مثل دانشگاه قاضی یا آنکارا نمره SAT لازم است. قسمت اول این آزمون به سوالات هوش و زبان انگلیسی اختصاص دارد، در حالی که قسمت دوم برای سنجش اطلاعات علوم پایه است.

 

 

آزمون SAT  ترکیه

میانگین نمره جهت پذیرش در رشته های پزشکی ترکیه

نمره 1068

زمان های برگزاری

ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می و ژوئن

 

آزمون یوس شامل چه دروسی است؟

آزمون YOS شامل سه درس ریاضی، هندسه و هوش می باشد. البته برخی از دانشگاه ها با اطلاع قبلی به شرکت کنندگان سوالات اطلاعات عمومی نیز در آزمون مطرح می کنند. آزمون یوس برای سنجش استعداد های آموزشی شامل دروس هوش، ریاضی و هندسه در حد دبیرستان می باشد و به همین جهت میتوان گفت آزمون سختی نمیباشد.

آزمونYOS  به چه زبانی برگزار میشود؟

زبان آزمون یوس قابل انتخاب است و شرکت کننده می تواند زبان دفترچه آزمون خود را قبل از آزمون انتخاب نماید. در حالت پیش فرض یکی از دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی قابل انتخاب است.

نمره قبولی در آزمون یوس برای رشته های پزشکی:

نمره لازم برای قبولی در آزمون یوس نمره نزدیک تر به 100 می باشد.

نمره قبولی آزمون یوس برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی نمره حداقل 99 یا 98 می باشد.

پزشکی در آلمان

پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

 

تحصیل پزشکی در آلمان در میان دانشجویان بین المللی از محبوبیت بالایی برخورد داراست که از دلایل آن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1.تحصیل رایگان

2.دانشگاه های برت

3.هزینه های مقرون به صرفه زندگی

4.اعتبار ویزای دانشجویی

5.تضمین آینده شغلی

 

 

برای ورود به دانشگاه های پزشکی آلمان باید ابتدا یک دوره 9 ماه کالج که زیر نظر مستقیم دانشگاه های دولتی اداره می شود را گذراند. البته کالج ها در آلمان با توجه به رشته دسته بندی می شوند که برای متقاضیان رشته پزشکی کالج M course  نام دارد. یکی از دلایلی که دانشجویان ملزم به گذراندن دوره 9 ماهه کالج می باشند این است که دیپلم آلمانی ها 13 ساله و ایرانی ها دارای دیپلم 12 ساله می باشند بنابر این گذراندن دوره کالج اجباری و در واقع این کالج ها دانشجویان را برای آزمون ورودی به نام FSP  اماده می کند.

 

دوره کالج M-course

یک دوره آمادگی خاص برای دانش آموزانی است که می خواهند در آلمان در رشته های پزشکی و داروسازی یا دندان پزشکی تحصیل کنند و زبان آموزش به زبان آلمانی می باشد نیاز است که دانش ­آموزان قبل از ورود به دوره کالج M-course مدرک B2 آلمانی داشته باشند. در دوره M-course  درس های علمی مانند بیولوژی، شیمی و فیزیک تدریس می شود.

 پس پایان دوره کالج دانش آموزان اجازه دارند که در آزمون FSP شرکت کرده و در صورت قبولی در این آزمون وارد دانشگاه های دولتی آلمان می شوند..

 

 آزمون FSP

 

سوالات این آزمون بسیار خاص می باشد و هر متقاضی فقط دوبار اجازه دارد در این آزمون شرکت کند. نمره این آزمون از 1 تا 5 محاسبه می شود و براساس سیستم آموزشی آلمان هرچقدر نمره متقاضی به 1 نزدیکتر باشد متقاضی شرایط بهتری خواهد داشت. این آزمون از دو بخش کتبی و شفاهی تشکیل شده است و نوع سوالات بستگی به نوع کالج متفاوت است، ولی دروس ریاضی و شیمی و علوم کامپیوتر و سوالات زبان آلمانی در تمامی آزمون ها وجود دارند و جز درس های ثابت می باشند.

 

 

شرایط پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان:

 

·        داشتن دیپلم 12 ساله با معدل بالای 15

·        داشتن حداکثر 22 سال سن

·        داشتن مدرک زبان B2­ آلمانی

·        داشتن تمکن مالی 10 هزار یورو برای سفارت

 

 

طول مدت تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان:

 

-پزشکی 6 سال

-دندانپزشکی 5 سال

-داروسازی4 سال

 

 

 

دانشگاه های مورد تایید در دانشگاه های آلمان:

 

Charite - Universitatsmedizin Berlin صرفا در رشته های مرتبط با وزارت علوم

 

Eberhard Karl’s Universität Tübingen

 

Freie Universität Berlin

 

Humboldt-Universität zu Berlin

 

Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

 

Julius-Maximilians- Universität Würzburg

 

Justus-Liebig-Universität Giessen

 

KIT- Karlsruher Institut für Technologie (Universität Karlsruhe)

 

Leibniz Universität Hannover

 

Ludwig-Maximilians-Universität München

 

Martin- Luther-Universität Halle-Wittenberg

 

Philipps-Universität Marburg

 

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

 

Ruhr-Universität Bochum

 

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

 

Technische Universität Berlin

 

Technische Universität Darmstadt

 

Technische Universität Dresden

 

Technische Universität München

 

Technische Universität Braunschweig

 

Universität Bayreuth

 

Universität Bonn

 

Universität Bremen

 

Universität des Saarlandes

 

Universität Duisburg-Essen

 

Universität Erlangen-Nürnberg

 

Universität Freiburg

 

Universität Göttingen

 

Universität Hamburg

 

Universität Hohenheim

 

Universität Jena

 

Universität Konstanz

 

Universität Leipzig

 

Universität Mainz

 

Universität Mannheim

 

Universität Münster

 

Universität Regensburg

 

Universität Stuttgart

 

Universität Ulm

 

Universität zu Kiel

 

Universität zu Köln

 

پزشکی در لهستان

پزشکی در لهستان

لهستان در اروپا مرکزی قرار دارد و پایتخت آن شهر ورشو می باشد. هزینه تحصیل در لهستان نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و از آنجا که زبان تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی می باشد، در بین دانشجویان بین المللی از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

 

آزمون ورودی:

اکثر دانشگاه های لهستان برای ارائه پذیرش رشته پزشکی مصاحبه و آزمون های ورودی خاص خود را دارند.

  منابع آزمون از دروس: زیست/فیزیک/شیمی/دانش پزشکی می باشد و سوالات به صورت 4 گزینه ای می باشد.

 

 

 

شرایط پذیرش:

 

-داشتن دیپلم 12 ساله

-داشتن حداکثر 25 سال سن

-داشتن مدرک زبان حداقل 6

-شرکت در آزمون ورودی مخصوص دانشگاه

 

 

دوره های پزشکی در لهستان:

 

دوره یکساله foundation: برای آمادگی ورود به دوره پزشکی

دوره پزشکی عمومی 6 ساله

دوره دندانپزشکی عمومی 5 ساله

دوره داروسازی 5 ساله

 

 

هزینه تحصیل در لهستان:

پزشکی : حدود 14000-11000 یورو در سال

 دنداپزشکی : حدود 18000-12000 یورو در سال

داروسازی : حدود 1000-7000 یورو در سالل

 

 

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در لهستان:

 

Jagiellonian University-

 

University of Medical Lodz-

 

Medical University of Warsaw-

 

Wroclaw Medical University -

 

Medical University Silesia-

 

  University of Silesia in Katowice-

 

  University- of Warsaw

 

  University of Wroclaw-

 

  Warsaw University of Technology-

 

  Warsaw University of Life Sciences-

 

  Wroclaw University of Science and Technology-

پزشکی در چین

پزشکی در چین

تحصیل پزشکی در چین

 

تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های چین به طور کلی بین ۵-۶ سال و پزشکی 6-7 سال به طول می انجامد که آخرین سال آن مربوط به دوره کارآموزی در بیمارستان است، دانشجویان بین المللی پس از گذراندن دوره کارآموزی، امتحان نهایی را می گذرانند و در صورت قبولی در آزمون، مدرک پزشکی خود را دریافت می کنند.

متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی که نمرات آن ها پایین تر از حد نصاب و یا دیپلم غیرمرتبط دارند، برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در چین ملزم به حضور در دوره های پری مدیکال هستند. این دوره های پری مدیکال در دانشگاه های پزشکی چین برگزار می شوند و مدت زمان این دوره 1 سال است.

 

 

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته پزشکی چین

 

داشتن دیپلم 12 ساله و نمره بالای 70% در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی

حداقل سن 18 و حداکثر 30 سال

 پذیرش پزشکی در دانشگاه های چین نیازی به شرکت آزمون ورودی یا ارائه مدرک زبان ندارد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های چین بین 3000 یورو تا 7000 یورو است.

 

 

 

دانشگاه های برتر پزشکی چین

 

Peking University

Tsinghua University

Fudan University

Shanghai Jiao Tong University

Zhejiang University

Nanjing University

Xi'an Jiaotong University

Harbin Institute of Technology

Shantou University

Shandong University

Guangzhou University

Zhengzhou University

پزشکی در ارمنستان

پزشکی در ارمنستان

تحصیل پزشکی در ارمنستان

 

تحصیل پزشکی در ارمنستان به طور متوسط ۶ سال و دندان پزشکی 5 سال به طول می انجامد. (که یک سال از آن دوره کارآموزی است). برنامه فوق الذکر دارای امتحانات نهایی ایالتی است که در آن دانش آموخته موفق به اخذ مدرک با صلاحیت “پزشک” می شود ؛ متعاقباً فارغ التحصیلان می توانند تحصیلات تکمیلی پزشکی را در ارمنستان یا خارج ادامه دهند. در ارمسنتان امکان در تحصیل در رشته پزشکی به انگلیسی، ارمنی و روسی وجود دارد که فرصت درخشانی بریا متقاضیان بین المللی است.

با اینکه مدارک پزشکی ارمنستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیست ولی اکثر سازمان های جهانی مانند WHO ، شورای پزشکی عمومی انگلستان ، دایرکتوری آموزش پزشکی بین المللی و غیره این مدرک را معتبر می دانند. همین مسئله سبب می شود برای علاقه مندانی که قصد ادامه مسیر شغلی در خارج از کشور را دارند، ارمنستان یکی از بهترین مقاصد باشد.

 

 

شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته پزشکی ارمنستان

سن متقاضی بین 25-17 سال

داشتن دیپلم 12 ساله و نمره بالای 55% در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی

شرکت در آزمون NEET

مدرک زبان آیلتس 6.5

 

هزینه های سالیانه تحصیل در رشته پزشکی در ارمنستان بین 5000-3000 دلار متغیر است.

 

 

 

دوره زیروکورس

دوره زیروکورس ، برنامه ای یک ساله است که در دانشگاه ها برگزار می شود و متقاضیان را برای دروس تخصصی رشته مورد نظر و همچنین آمادگی زبان انگلیسی و ارمنی آموزش می دهد ؛ برای بیانی بهتر می توان گفت که این دوره برای افرادی که امتحان دانشگاه قبول نشده اند تشکیل می شود و در واقع این دوره برای ایرانیان همانند پیش دانشگاهی است ولی خیلی ساده تر!

یکی از مهم ترین نکاتی که سبب شده دانشجویان بسیاری متقاضی شرکت در این دوره باشند ، این است که پس از اتمام دوره از شما آزمون گرفته نمی شود و صرفا شرط بر پاس کردن دروس ارائه شده است که همین امر از مهم ترین مزیت های تحصیل در ارمنستان به شمار می رود.

دروس ارائه شده در دوره زیروکورس برای رشته های مختلف ، متفاوت است اما خوب است بدانید که برای رشته های پزشکی نیاز است که شما دروسی نظیر فیزیک ، شیمی ، زیست ، زبان انگلیسی و ارمنی را گذرانده باشید.

 

 

 

دانشگاه های برتر تحصیل پزشکی در ارمنستان

 

Yerevan State Medical University

 

Mkhitar Gosh Armenian-Russian International University

 

St. Tereza Medical University

 

The University of Traditional Medicine

 

Yerevan Haybusak University

پزشکی در انگلستان

پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان

طول دوره: مدت تحصیل در مقطع عمومی پزشکی انگلستان 4 تا 6 سال است. و دوره تخصص بین 4 تا 7 سال به طول خواهد انجامید.

 

شرایط سنی: حداقل سن متقاضیان برای تحصیل در دوره پزشکی انگلستان 16 سال است.

 

شرایط مورد نیاز برای پذیرش:

مدرک زبان: برای دانشجویان بین المللی که علاقمند به تحصیل در مقطع کارشناسی پزشکی هستند، بیشتر دانشگاه ­ها نمره آیلتس 7 آکادمیک که هیچکدام از مهارت ها از 6.5 کمتر نباشد، از فرد درخواست می کنند.

برای تحصیل در رشته پزشکی نمره AAA در مقطع A-Level که شامل دروس شیمی یا زیست شناسی می شود، مورد نیاز می ­باشد.

 

دوره ­های مورد نیاز برای ورود به پزشکی:

دوره ی A-level دو سال به طول می انجامد و به نوعی می توان آن را معادل مقاطع  پیش دانشگاهی و سوم دبیرستان در کشور خودمان فرض کرد. در این دوره دانشجویان واحدهای درسی را انتخاب و پاس می کنند. دانشگاه های بسیاری در انگلستان این دوره را ارائه می دهند. برای ورود به این دوره باید مدرک ایلتس 5.5 داشته باشید البته در مواردی می توان پذیرش مشروط گرفت تا دانشجو دانش زبان را در طی دوره فراگیرد.

 

دوره­ ی Foundation: این دسته از داوطلبان قادرند وارد دوره ­ی یکساله­ ی فاندیشن شوند و پس از گذراندن آزمون وارد دانشکده های پزشکی شوند. در صورتی که داوطلب بتواند به 75% سوالات پاسخ صحیح دهد می­تواند وارد دوره ی 6 ساله ی پزشکی شود. حداقل سنی که نیاز است افراد برای ورود به این دوره ها داشته باشند 15.5 سال می باشد.

 

آزمون ­های پذیرش:

آزمون  :UKCAT  بیست و هفت دانشگاه مبنای پذیرش خود را بر مبنای این آزمون گذاشته ­اند.

University of Manchester

Newcastle University

University of Nottingham

University of Sheffield

University of Southampton

University of St Andrews

Queen’s University Belfast

University of Warwick

University of Aberdeen

Cardiff University

University of Dundee

Durham University

University of East Anglia

University of Edinburgh

University of Exeter

University of Glasgow

Keele University

King’s College Londo

 

آزمون: BMAT  هفت دانشگاه مبنای پذیرش خود را این آزمون گذاشته ­اند.

Oxford

Cambridge

UCL

Imperial

Brighton and Sussex

Leeds

Lancaster

 

هزینه تحصیل:

شهریه تحصیل پزشکی در انگلستان به طور میانگین از 27500 یورو تا 47500 یورو است.

پزشکی مجارستان

پزشکی مجارستان

کشور مجارستان در اروپا دارای سیستم آموزشی با کیفیت بالا و هزینه های تحصیل به صرفه است و یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان با استعدادی است که توان پرداخت هزینه های سنگین را ندارند. مدرک پزشکی مجارستان اعتبار بالایی در کشور های اروپایی دارد و آینده شغلی درخشانی را برای شما رغم می زند. همچنین از آنجایی که شرایط اخذ پذیرش این رشته در مجارستان به نسبت دیگر کشورها آسان تر است و دوره پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد، بسیاری از متقاضیان این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند.

دوره تحصیلی

·        دوره پیش پزشکی یک یا دو ترم تحصیلی است که مختص آموزش دروس پایه ای رشته پزشکی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و زبان انگلیسی عمومی و تخصصی است. آموزش های این دوره در کنار آزمون های کتبی و شفاهی آن، متقاضیان را برای آزمون ورودی دانشگاه ها آماده می کند که حول محور همین موضوعات است. برخی از موسساتی که این دوره را ارائه می دهند عبارتند از:

ü     کالج مک دنیل از سال 1990 برگزاری دوره های آمادگی دانشگاه را آغاز کرده است. طی این 30 سال بیش از 10.000 متقاضی دوره این کالج را گذرانده اند و حدود 90%  آنها آزمون ورودی دانشگاه را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. حداقل سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دوره پیش پزشکی مک دنیل B1  است. این دوره به 3 روش مختلف در این کالج برگزار می شود:

1.     ترم تابستانی که هدف آن کسب آمادگی در مهارت های زبانی و مطالعاتی برای ورود به ترم های اصلی دوره پیش پزشکی است.

2.     یک ترم آموزش فشرده از ژانویه تا می که مهلت ثبت نام آن تا 15 دسامبر است. این دوره مناسب افرادی است که قصد مرور اطلاعات دوره متوسطه و زبان انگلیسی را دارند. شهریه این دوره 6430 یورو و هزینه ثبت نام در آن 200 یورو است.

3.     دو ترم آموزش از اکتبر تا می سال بعد که مهلت ثبت نام آن تا ماه سپتامبر است. این دوره مناسب افرادی است که در مقطع متوسطه یکی از رشته های فیزیک، شیمی یا زیست شناسی را مطالعه نکرده باشند یا سطح زبانشان پایین باشد. شهریه ترم اول 3970  یورو، ترم دوم 2660 یورو و  هزینه ثبت نام در آن 200 یورو است.

 

ü     کالج بین المللی دونا در سال 2010 فعالیت خود را آغاز کرده است و هدف اصلی آن گسترش روابط آکادمیک بین الملل و بالا بردن سطح آموزشی دانشگاه های مجارستان است. ورود به دوره پیش پزشکی این کالج به مدرک رسمی زبان انگلیسی نیاز ندارد ولی توصیه می شود سطح زبانتان در حد B1 باشد. مهلت ثبت نام در این دوره برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا تا آخر ماه نوامبر است. شهریه دوره یک ترم فشرده 6400 یورو است.

 

ü     کالج وکرل که در سال 2008 افتتاح شده است یکی از مشهور ترین و معتبر ترین موسسات آموزشی مجارستان است. پایه دوره های آموزشی این کالج بر فعالیت های عملی بنا شده است که با ارائه حقایق بازار کار و شرایط آن، دانشجویان را برای آینده شغلی و تحصیلی آماده می کند. میزان موفقیت دانشجویان پیش پزشکی این کالج 85% است. سطح زبان موردنیاز برای ورود به این دوره B2 است ( حداقل نمره آیلتس 5.5 و تافل 72). کالج وکرل دوره های پیش پزشکی را به دو صورت ارائه می دهد:

1.     یک ترم معمولی از سپتامبر تا آوریل که شهریه آن 3000 یورو و هزینه ثبت نامش 200 یورو است.

2.     یک ترم فشرده از فوریه تا می که شهریه آن 4150 یورو است.

·        دوره اصلی پزشکی مجارستان طی 6 سال و 12 ترم تحصیلی برگزار می شود که به دو بخش تقسیم می شود:

ü     در دو سال ابتدایی تحصیل دانشجویان به یادگیری مبانی کلی و مقدماتی پزشکی به صورت تئوری می پردازند.

ü     چهار سال ادامه تحصیل ترکیبی از آموزش تئوری و دوره های فعالیت عملی در کلینیک ها و بیمارستان ها است. همچنین در دو ترم پایانی تحصیل دانشجویان ملزم به گذراندن یک دوره اینترنشیپ هستند.

در پایان این دوره دانشجویان به درجه پزشک عمومی نائل می شوند و می توانند برای دوره های پزشکی تخصصی اقدام کنند.

·        شهریه ی دانشکده های پزشکی شامل هیچ بورسیه و فاندی نمی شوند ولی در صورتی که تمام نمرات دوره پیش پزشکی تان در سطح عالی باشد، برخی دانشگاه ها تخفیف 10 درصدی برایتان در نظر می گیرند.

دانشگاه های رشته پزشکی

دانشگاه های رشته پزشکی مورد وزارت بهداشت:

·        دانشگاه سمل ویس ( Semmelweis )، قدیمی ترین دانشگاه مجارستان است که در بوداپست قرار دارد و یکی از بزرگ ترین ارائه کنندگان خدمات سلامت است که سالانه 2.3 میلیون را تحت درمان قرار می دهد. این  دانشگاه با بیش از 10.000 دانشجو، 8.000 کارمند و 27 کلینیک جایگاه ویژه ای در نظلم سلامت مجارستان دارد. شهریه دوره پزشکی این دانشگاه سالانه حدود 18.000 دلار است و بین 390-100 نفر ظرفیت دارد.

 

·        شهر دبرسن ( Debrecen )  با 300.000 ساکن دومین شهر بزرگ مجارستان است که دانشگاه تاریخی آن در سال 1538 افتتاح شده است. شهریه دوره پزشکی این دانشگاه 15.100 دلار است و حدود 300 نفر ظرفیت دارد.

 

·        شهر سگد ( Szeged ) سومین شهر بزرگ مجارستان است که در جنوب کشور قرار دارد .دانشگاه سگد در سال 2016 به عنوان بهترین دانشگاه مجارستان معرفی شد. از سال 1985 دوره رشته پزشکی به زبان انگلیسی در دانشگاه این شهر ارائه می شود . در حال حاضر بیش از 1000 نفر در این دانشگاه به تحصیل در رشته پزشکی مشغول هستند. شهریه ترم اول پزشکی 7900 و باقی ترم ها حدود 7300 یورو است.

 

·        دانشگاه پچ ( pécs ) که در سال 1367 تاسیس شده است یکی از قدیمی ترین دانشگاه هایی است که رشته پزشکی را ارائه می دهد و قدمت دانشکده پزشکی آن به 100 سال پیش بازمی گردد. هر سال 3000 دانشجوی بین المللی از 66 کشور دنیا دانشگاه پچ را برای تحصیل در رشته پزشکی انتخاب می کنند.  شهریه رشته پزشکی این دانشگاه سالانه 17.000-16.000 دلار است و 180 نفر ظرفیت دارد.

 

آزمون ورودی رشته پزشکی هر دانشگاه دارای شرایط متفاوتی است.

دانشگاه

بخش کتبی

زمان بخش

شفاهی

نمره منفی

زیست

شیمی

زبان عمومی

زبان تخصصی

زمان

(دقیقه)

سمل ویس

20

20

20

20

80

20

دارد

سگد

20

20

20

80

20

ندارد

پچ

20

20

40

20

100

20-30

-

 

v    بخش شفاهی آزمون ها معمولا به صورت مصاحبه حضوری برگزار می شود  ولی به دلیل شرایط پاندمی اخیرا امکان شرکت آنلاین نیز وجود دارد. در این آزمون توانایی و انگیزه شما در زمینه پزشکی و مهارت برقراری ارتباط به زبان انگلیسی سنجیده می شوند و علاوه بر این تعدادی سوال شیمی و زیست نیز برایتان مطرح می شود

رده بندی جهانی این دانشگاه ها به شرح زیر است:

دانشگاه

QS world universities

Times Higher Education

رتبه جهانی

رتبه آموزشی در اروپا

دبرسن

591-600

801-1000

151-200

سمل ویس

-

251-300

41

سگد

551-560

801-1000

-

پچ

651-700

801-1000

-

 

هزینه زندگی در مجارستان

هزینه زندگی در مجارستان به نسبت دیگر کشور های اروپایی به مراتب پایین تر است. مخارج یک زندگی در سطح نرمال دانشجویی ماهانه حداقل 400 یورو است. البته اگر قصد زندگی در بوداپست، پایتخت مجارستان، را داشته باشید این قیمت تا 500 تا 600 یورو در ماه افزایش می یابد.

 


ویزا کوتاه مدت و بلند مدت

دانشجویانی که  قصد تحصیل در مجارستان را دارند باید 3 ماه پیش از سفر درخواست مجوز ورود و ویزای کوتاه مدت را در سفارت ثبت کنند. این ویزا به منزله مجوز یک بار ورود و 30 روز اقامت در مجارستان است. تا 3 روز پس از رسیدن به مجارستان باید آدرس محل سکونتتان و تا 3 ماه درخواست ادامه اقامت طولانی مدت را در ثبت کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزا اقامت بلند مدت

·        پاسپورت و یک قطعه عکس پاسپورتی

·        مدارک پذیرش دانشگاه و دریافت محل اقامت

·        مدرک تمکن مالی 1000 تا 2000 دلار

·        مدرک پوشش بیمه معتبر

·        پرداخت 56.5 دلار هزینه امور اداری ثبت نام ویزا

whatsapp